Instalacja fotowoltaiczna a dofinansowanie

Fotowoltaika staje się z roku na rok coraz bardziej popularna – postępujące zanieczyszczenie środowiska i stale rosnące koszty życia sprawiają, że wszyscy zaczynamy szukać ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Panele fotowoltaiczne to doskonała inwestycja, choć na samym początku wymaga znacznych nakładów finansowych. Dlatego też wiele osób decyduje się skorzystać z dofinansowań i dotacji.
obrazek prezentujacy

Fotowoltaika a program Mój Prąd

Choć wiadomo już, że trzecia edycja programu rządowego Mój Prąd wspierająca inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne jest już pewna, dotąd wciąż nie było jasne, czy będzie on także obejmował przydomowy magazyn energii. Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej pomaga w podjęciu decyzji o jej montażu, co udowadniają liczne statystyki. Jasno wynika z nich, że z roku na rok zielona energia cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Warto jednak zauważyć, że instalacja zazwyczaj produkuje znacznie więcej energii, niż potrzeba, aby zasilić wszystkie urządzenia w gospodarstwie. Właśnie wtedy mówimy o nadwyżkach prądu produkowanych przez fotowoltaikę.

Fotowoltaika z magazynem energii – dofinansowanie

Nadwyżki prądu zazwyczaj oddawane są z powrotem do sieci, ponieważ większość mniejszych gospodarstw wciąż pozostaje do niej podłączona. Następnie w razie potrzeby są one oddawane, jednak nie w całości – odebrana przez zakład energetyczny część może wynosić nawet 80% energii oddanej pierwotnie do sieci. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na domowy magazyn energii, który pozwala całkiem uniezależnić się od prądu od operatora i zachować całą wyprodukowaną przez instalację energię. Co więcej, magazyny energii dają gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna będzie stabilna i bezpieczna, a produkowana energia odpowiednio wykorzystywana.

Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, jest to jednak dodatkowy koszt, stąd coraz częściej pojawiają się pytania o dofinansowanie przydomowego magazynu energii z programu rządowego. Dotacje do edycji programu Mój Prąd 3.0 zostaną niebawem uruchomione. Rząd wspiera już inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, zaś wraz z nową odsłoną programu dofinansowań są przypuszczenia, że będzie można uzyskać także środki na stację ładowania aut oraz przydomowy magazyn energii. Dofinansowanie może sprawić, że coraz więcej gospodarstw będzie zabezpieczonych przed przerwami w dostawach energii oraz awarią prądu.

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii a dofinansowanie

Warto dodać, że przydomowe magazyny energii mogłyby także oddawać część prądu do sieci w ramach wirtualnych elektrowni, co wpłynęłoby korzystnie na elastyczność całego systemu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska utrzymuje, że wprowadzane programy dofinansowań powinny zakładać bardziej kompleksowe podejście do zmian w energetyce krajowej, dlatego wskazuje, że powinniśmy nie tylko inwestować w pozyskiwanie odnawialnej energii, ale również w jej właściwe wykorzystanie, a właśnie w tym mogą pomóc przydomowe magazyny energii. Ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły, nie wiadomo też, jakich kwot miałoby dotyczyć dofinansowanie magazynów energetycznych.
Fotowoltaika Wrocław